Fundacja K2

„Będziemy szli nieprzerwanie
w ulewie, skwarze, huraganie
przez chwiejne mosty, grząskie bagna
chaszcze, pustynie i mokradła

Będziemy szli przez zamiecie
przez grudnie, marce, czerwce, sierpnie
upalne lata, mroźne zimy
będziemy szli – nie zawrócimy”
logo_cieniowane_ciemne_png

Fundacja została założona w 2013 roku. Po wielu latach pracy w różnych organizacjach grupa przyjaciół postanowiła założyć swoją organizację pozarządową, aby móc stworzyć coś od nowa i rozwijać się bez żadnych kompleksów, oglądania się na innych i patrzenia w przeszłość. Plan był bardzo ambitny ponieważ założyliśmy sobie, że zajmiemy się m.in. popularyzacją sportów obronnych, pracą społeczno-wychowawczą z dziećmi i młodzieżą z zastosowaniem skautowych form pracy, propagowaniem edukacji dla bezpieczeństwa oraz poprawą bezpieczeństwa publicznego w Polsce. Temat bardzo ogromny oraz szeroki, i stąd właśnie nasz pomysł na nazwę Fundacji – szczyt K2 jest jeden, najwyższy i trudny do zdobycia. O wyborze nazwy zdecydowała też miłość do gór. Nam ciągle tych gór było mało, więc jedną górę „skradliśmy” dla siebie i stąd właśnie K2.

Bezpieczeństwo jednak jest priorytetem naszych działań. Cywilizacja daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Z jednej strony nieustannie atakowani jesteśmy informacjami o nieszczęściach, z drugiej odrzucamy złe myśli, nie pozwalamy zakłócić sobie spokoju. W telewizji pokazywany jest dokumentalny program na temat zapobiegania klęskom żywiołowym, mamy niepowtarzalną okazję nauczyć się zachowania podczas powodzi. Dosyć! Dość mamy bombardowania informacjami o tragediach na całym globie i nadchodzącej właśnie apokalipsie. Zmieniamy kanał lub wyłączamy telewizor.

.

Postępujemy absurdalnie, kryjąc się za zasłoną egoizmu, obojętności i udając, że „Mnie się to z pewnością nie zdarzy”. Zasadzki dzisiejszego świata stają się coraz bardziej podstępne. Jeśli nawet lekkomyślnie wykluczamy, że kiedyś sami możemy w nie wpaść, to jednak mimo wszystko powinniśmy być na to przygotowani.

.

Żyjemy w świecie pełnym przemocy i agresji. Człowiek nie czuje się bezpiecznie nie tylko na ulicy, ale także i we własnym domu. Zagrożenia czyhają na każdym kroku: w szkole, podczas spacerów po mieście, podróży pociągiem czy bawiąc się na dyskotece. A ponieważ przezorność i zapobiegliwość nie są naszą najmocniejszą stroną, bardzo często nie jesteśmy w stanie dostrzec potencjalnych zagrożeń i w konsekwencji gubimy się w niespodziewanych, trudnych momentach.

Aby żyć bezpiecznie wystarczy przestrzegać trzech podstawowych zasad:
– potrafić przewidzieć niebezpieczeństwo;
– stosować działania zapobiegawcze;
– umieć reagować w czasie zagrożenia.

I właśnie tego chcemy nauczać w ramach działań statutowych Fundacji K2. Właśnie dlatego powstał nasz I.C.E. System (I.C.E. czyli In Case Of EmergencyW Nagłym Wypadku). System ponieważ składa się z połączenia kilku wydawało by się różnych tematów związanych z postępowaniem człowieka w nagłym wypadku:

Kondycja Fizycznaw nagłym wypadku to właśnie od kondycji fizycznej zależeć będzie nasze bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo osób nam najbliższych. Jeśli więc myślisz, że twoja kondycja fizyczna nie ma żadnego znaczenia to zastanów się co zrobisz jeśli będziesz nagle musiał uciekać przed napastnikiem lub przenieść w bezpieczne miejsce osobę najbliższą.

Bezpieczeństwo Osobistew nagłym wypadku zastosowanie odpowiednich procedur pomoże załagodzić sytuację. Nauczymy jak unikać takich sytuacji i jak nie stać się ofiarą. Trzeba rozwijać umiejętności profilaktycznych zachowań, aby nie dać się pokonać losowi, ani tym, którzy usiłują stosować wobec nas jakąkolwiek przemoc lub agresję. Zasadzki dzisiejszego świata stają się coraz bardziej podstępne. Jeśli nawet lekkomyślnie wykluczamy, że kiedyś sami możemy w nie wpaść, to jednak mimo wszystko powinniśmy być na to przygotowani.

Samoobronaprogram został stworzony dla ludzi chcących sobie poradzić w nagłym wypadku, w sytuacji zagrożenia utratą zdrowia lub życia. Chcących bronić siebie lub swoich bliskich. Każdy ma prawo do obrony przed fizycznym atakiem. Jeśli człowiek zrobił już wszystko, co w jego mocy, by uniknąć konfliktu – to musi w końcu stanąć do walki, i to z pełnym zaangażowaniem. Wiedza, umiejętności i wiara w słuszność sprawy, o którą walczy, daje siłę i determinację, konieczne do zwycięstwa.

Survival – czyli sztuka przetrwania w nagłym wypadku na łonie natury lub w cywilizacji. Nauczymy jak radzić sobie w trudnych i nietypowych sytuacjach. Survival to nie tylko umiejętność rozpalania i podtrzymywania ognia czy zbudowania improwizowanego schronienia. Survival to elastyczność i umiejętność dostosowania się do istniejących warunków. Jest to także pozytywne myślenie, kreatywność i zaradność życiowa. To praca czasem w trudnych, nie sprzyjających warunkach terenowych, to praca z ograniczonymi środkami czy narzędziami. To wszystko potrzebne jest w codziennym życiu nie tylko naszym dzieciom ale i nam, dorosłym.

Pierwsza Pomoc Przedmedycznaw nagłym wypadku znajomość zasad pierwszej pomocy przedmedycznej ma nieocenione znaczenie. Do czasu przybycia profesjonalnych służb ratunkowych to przeszkoleni w zakresie PPP świadkowie wypadku mogą ograniczyć skutki urazów, a nawet uratować życie poszkodowanych poprzez właściwe udzielenie pomocy. Wiele osób, które nigdy nie uczestniczyło w szkoleniach pierwszej pomocy uważa, że czynności jakie wykonuje przeszkolony Ratownik (osoba przeszkolona w zakresie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej), są skomplikowane i bardzo trudne. Nic bardziej mylnego. Każda osoba, po stosunkowo krótkim kursie lub szkoleniu może skutecznie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Dodaj komentarz