Samoobrona Kobiet to proste i nieskomplikowane w nauczaniu metody i techniki obrony. Samoobrona nie jest sztuką lub sportem walki, nie służy również zabawie ani rekreacji. Ucząc się technik samoobrony nie ściągasz butów, nie przebierasz się w strój sportowy lub kimono – trenujesz w takim stroju, w jakim chodzisz na co dzień. Tylko wtedy ma to sens.
Samoobrona jest łatwa do opanowania i zapamiętania. Dzięki prostocie i metodom szkoleniowym łatwo sobie przypomnieć jej techniki w chaosie rzeczywistej konfrontacji. Dzięki opracowanym metodom szkoleniowym każdy może nauczyć się zadawać mocne ciosy — niezależnie od swojego wieku.
Techniki samoobrony wywodzą się z wielu sztuk i sporów walki, policyjnych oraz wojskowych systemów walki wręcz. Techniki te wybrano ze względu na to, że są łatwe w nauczaniu i zawsze skuteczne. No prawie zawsze, ponieważ ich skuteczność zależy tylko i wyłącznie od ofiar napaści. Od tego czy zdecydują się je zastosować.
Celem naszych Kursów Samoobrony Kobiet jest przekazanie kursantkom maksymalnych umiejętności walki obronnej w jak najkrótszym czasie. Samoobrona zapewnia kursantkom naprawdę skuteczne reakcje na rzeczywiste ataki. Liczba uczonych ciosów jest minimalna, więc minimalny jest też czas potrzebny na ich faktyczne opanowanie. Podstawowym elementem każdego szkolenia ukierunkowanego na zwiększenie szans na przeżycie jest opracowanie metod poprawiających czas reakcji osoby w stresie podczas walki. Uproszczone podejście jest koniecznością.
Instynkt i odruchowe reakcje układu nerwowego człowieka zawsze przeważają nad zachowaniami wyuczonymi. Milionów lat ewolucji nie da się wymazać przez 5 czy nawet 20 lat treningu. Chęć wykonania tego, czego się człowiek nauczył, trenując sztuki walki, może być w bezpośrednim konflikcie jego odruchową reakcją. Zespół reakcji „ucieczka albo walka” może stłumić wytrenowane zachowania. To jest punkt, w którym większość ludzi przegrywa fizyczną część walki. To dlatego każdy koniecznie powinien przyjrzeć się swojej instynktownej reakcji na niespodziewane ataki, a dzięki temu nauczyć się, jak powiązać z tym umiejętności walki, tak aby istotą obrony był podstawowy odruch.
Skąd przekonanie, że to, czego uczymy, jest najefektywniejszą drogą rozwoju ogólnej samoobrony w naszym społeczeństwie?
Po pierwsze, nasze kursy są krótkie, a nasze metody proste. Nie trzeba poświęcać wielu godzin tygodniowo na szkolenie — można się zająć swoimi sprawami. Nie trzeba poświęcać czasu na wyuczenie się skomplikowanych lub sportowych ruchów.
Po drugie, prawdopodobieństwo, że kursantka się zrani lub ulegnie kontuzji podczas ćwiczenia naszych metod, jest bardzo małe, mimo że czasami sytuacja wygląda groźnie.
Po trzecie, wszystko, czego uczymy w trakcie kursów jest zgodne z prawem. Musimy bowiem pamiętać o tym, że każde podjęte przez nas działanie obronne zaczyna się na ulicy, ale swój koniec może mieć na posterunku policji, a nawet w sądzie.
Po czwarte, w technikach samoobrony jest stosowana otwarta dłoń — metoda, która powoduje minimalne obrażenia, nawet jeśli adresat ciosów zostanie powalony na ziemię. Oczywiście jest w tym coś więcej, ale tego uderzenia można się nauczyć w kilka minut, a w parę godzin można je opanować naprawdę dobrze. Duży obszar uderzenia otwartą dłonią niezwykle skutecznie pobudza wiele zakończeń nerwowych, które w następstwie próbują wysłać komunikat przez ośrodkowy układ nerwowy do mózgu. W wyniku próby przekazania tak dużej ilości informacji wąskim kanałem ośrodkowy układ nerwowy musi się wyłączyć i ponownie włączyć. Następuje zamroczenie napastnika.
Jest to samoobrona stworzona dla ludzi chcących sobie poradzić w nagłym wypadku, w sytuacji zagrożenia utratą zdrowia lub życia. Chcących bronić siebie lub swoich bliskich. Czyli zwyczajnych ludzi.
Informacja dla placówek oświatowych zainteresowanych udziałem w projekcie:
– projekt jest przeznaczony dla uczniów szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej;
– udział w projekcie jest bezpłatny;
– o udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń;
– zajęcia odbywają się w Państwa placówce;
– zajęcia trwają 10 godzin lekcyjnych / grupa max. 30 uczniów.
Nordic Walking jest formą rekreacji fizycznej polegającą na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został prawie 100 lat temu w Finlandii jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, Nordic Walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające Nordic Walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:
– rozwija się siła i wytrzymałość ramion,
– spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
– redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
– odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania Nordic Walking w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic Walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.
Dobry trening techniki Nordic Walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak:
– usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego,
– zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o minimum 20 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków.
– rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków.
– niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących Nordic Walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym.
– nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych.
– ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający Nordic Walking spala przeciętnie od 20% do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie.
Kondycja fizyczna jest bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa osobistego kobiet. W chwili zagrożenia od kondycji fizycznej może zależeć bezpieczeństwo kobiet lub osób im najbliższych. Z tego właśnie powodu kondycja fizyczna, nad którą pracujemy dzięki Nordic Walking stała się ważnym elementem naszego programu szkoleniowego.
Informacja dla placówek oświatowych zainteresowanych udziałem w projekcie:
– projekt jest przeznaczony dla uczniów szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej;
– udział w projekcie jest bezpłatny;
– o udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń;
– zajęcia odbywają się w Państwa placówce;
– zajęcia trwają 1 godzinę lekcyjną / dla grupy dziewcząt (max. 25 osób).