Kubotan / Tactical Pen

Kubotan jest rodzajem broni zaprojektowanej specjalnie do samoobrony. Wywodzi się ze współczesnej Japonii, ale jego korzenie sięgają czasów dawnych. Jest to pomniejszona wersja wielofunkcyjnej pałki Tonfa, przystosowana do nowych zadań przez Takayuki Kubotę (od nazwiska tego właśnie człowieka wywodzi się nazwa tego przyrządu).

W dawnej Japonii około 350 lat temu wszystko zaczęło się od zwykłego drewnianego „kołeczka” . W systemie walki Ninjitsu stosowano techniki walki „kołeczkiem” zwane Eda Koppo (sztuka łamania kości), gdzie używano do tego drewnianego lub żelaznego kijka. Cechą charakterystyczną tego przyrządu było umieszczenie pośrodku żelaznego pierścienia, który był przytwierdzony do broni. Pierścień zakładano na środkowy palec tak, że uniemożliwiało to wypadnięcie kijka z ręki w czasie walki lub treningu. Pierścień był obrotowy dzięki czemu możliwe było wykonanie uderzeń lub nacisków różnymi powierzchniami kijka.

W obecnych czasach „kijek” występuje pod wieloma nazwami. Zależnie od szkoły lub sztuki walki nazywany jest yawarą, eda, koppo lub kubotanem lub taktycznym długopisem. Jednak, aby stał się skuteczną bronią do samoobrony ktoś musiał spopularyzować ten rodzaj broni w samoobronie.

Jednym z pierwszych był ekspert Jiu Jitsu Frank Matsuyama. Postać bardzo barwna i ciekawa. Był między innymi osobistym kamerdynerem Jacka Londona (którego nauczył właśnie posługiwania się yawarą) oraz pełnoetatowym instruktorem yawary w Departamencie Policji w Benkley oraz Denver. Przeszkolił w tym czasie kilka tysięcy funkcjonariuszy służb mundurowych na terenie USA i Kanady.

Drugą ważną postacią jest Takayuki Kubota ekspert sztuk walki oraz szkoleniowiec służb mundurowych. Przez 22 lata był instruktorem policyjnych technik w zakresie walki pałką teleskopową, walki wręcz i posługiwania się „kijkiem” czyli Kubotanem. To jemu właśnie zawdzięczamy właśnie to, że kubotan mógł stać się skuteczną bronią. On właśnie wymyślił koncepcje połączenia „kijka” za pomocą kółeczka z kluczami. Dzięki temu Kubotan stał się breloczkiem do kluczy (dla osób postronnych) oraz niepozornie wyglądającą bronią o zabójczej wręcz skuteczności dla osób przeszkolonych w posługiwaniu się kubotanem.

O jego niezwykłych umiejętnościach niech świadczy to, że jako instruktor pracował w Tokyo Police Departament, w bazach amerykańskich na terenie Japonii zajmował się szkoleniem żandarmerii wojskowej i ochrony osobistej ambasadora USA w Japonii, wyszkolił instruktorów policyjnych w Policyjnej Akademii Los Angeles oraz szkolił policjantów w departamencie policji LADP oraz szkolił agentów federalnych i personel FBI. Nakręcił również na zlecenie FBI film instruktażowy odnośnie taktyki i techniki obrony przed atakiem nożem.

Zalety kubotana:
-
niewielkie wymiary i waga.
- zawsze zmieści się w kieszeni i kurtce, dzięki czemu jest łatwy do ukrycia (mieści się w dłoni).
- nie sposób o nim zapomnieć bowiem po dołączeniu kluczy staje się nieodłącznym towarzyszem i obrońcą.
- niepozorny wygląd breloczka do kluczy.
- zwiększa skuteczność uderzeń, dźwigni obezwładniających i transportowych.
- prosta i trwała konstrukcja odporna na zniszczenia wykonana z twardego materiału.
- bardzo łatwy w użyciu a nieskomplikowane techniki użycia są proste i szybkie w nauczaniu.
- używany na co dzień przez funkcjonariuszy służb mundurowych niemal na całym świecie.
- idealnie nadający się do samoobrony dla osób cywilnych, a szczególnie dla kobiet.
- techniki walki kubotanem są proste, łatwe, intuicyjne a przede wszystkim niezwykle skuteczne.


KUBOTAN w samoobronie – kurs podstawowy
10 godzin szkoleniowych
200 zł / uczestnika

Rozważając kwestię swojego uczestnictwa, wypada wiedzieć, że samoobrona nie wymaga nadzwyczajnej sprawności fizycznej i dlatego praktycznie nie zna barier wiekowych. Ten problem możecie Państwo zdecydowanie odrzucić. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest jednak ukończenie 15 lat i dobry stan zdrowia. Osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo przedłożyć pisemną zgodę rodziców.

Szkolenie rozpoczyna się od nauki rozpoznawania sytuacji zagrożenia i unikania ich, treningu pewności siebie i zachowania przy spotkaniu z napastnikiem. Uczestnicy kursu uczą się reagować stosownie do poziomu zagrożenia i w miarę postępów uczą się rozwiązywania konfliktów poprzez fizyczną i słowną samoobronę. Poziom i program kursu dostosowany jest do wieku uczestników.

Aby zadbać o bezpieczeństwo w trakcie prowadzonych treningów samoobrony stosujemy sprzęt ochronny i treningowy w postaci kasków ochronnych na głowę wraz z kratą zabezpieczającą twarz (można w nich bezpiecznie ćwiczyć realne sytuacje ataku i obrony, nie obawiając się o kontuzje i urazy twarzy), duże i małe tarcze ochronne do treningu kopnięć i uderzeń oraz łapy trenera.

Warunki uczestnictwa w kursie:
Osoba musi być pełnoletnia.
- Osoba niepełnoletnia (min. 15 lat) bierze udział w kursie po przedstawieniu pisemnej zgody rodziców.

Instruktorzy prowadzący:
Aleksander Pietrykainstruktor samoobrony ESDS (Explosive Self Defence System), pałki teleskopowej, wyszkolenia strzeleckiego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED. Instruktor International Police Defensive Tactics Association.
Agnieszka Pawlus - Instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ratownik medyczny. Członek International Police Defensive Tactics Association.

Cena Kursu200 zł / osobę
Wszyscy uczestnicy, którzy pomyślnie ukończą cały Kurs (zaliczą ćwiczenia) dostaną zaświadczenie ukończenia Kursu.

Miejsce i termin Kursu:
Żywiec – do uzgodnienia – kurs uruchamiany jest już przy 2 osobach. Dysponujemy własną salą szkoleniową oraz specjalistycznym sprzętem do prowadzenia kursu.
Polska – na terenie całego kraju kurs organizowany jest po zebraniu grupy min. 20 osób. Termin kursu do uzgodnienia.

Zapisy i kontakt:
Aleksander Pietryka – tel. 604-814-332 (proszę wysłać SMS oddzwonimy w wolnej chwili).
Zapisy za pośrednictwem poczty elektronicznej: fundacja-k2@tlen.pl