Kurs Wyszkolenia Strzeleckiego dla uczniów klas mundurowych

W dn. 19-21 września 2014r. odbył ię Kurs Wyszkolenia Strzeleckiego dla młodzieży uczącej się w Liceum Ogólnokształcącym o profilu służb mundurowych w Zawoi Wilczej.
Uczestnicy zajęć przeszli 20 – godzinne szkolenie w zakresie podstawowego posługiwania się bronią krótką i długą. Zaliczyli również kilkadziesiąt ćwiczeń strzeleckich z wykorzystaniem broni pneumatycznej, broni systemu ASG oraz paintball.

Zajęcia prowadził:
Aleksander Pietryka – instruktor wyszkolenia strzeleckiego.

Wyszkolenie Strzeleckie:
Typowe szkolenie strzeleckie wymaga zużycia nieproporcjonalnie dużej ilości amunicji w stosunku do osiąganych wyników. Wynik zależy bowiem od bardzo wielu czynników, których wpływ na każdy strzał jest trudny do dokładnej oceny nawet dla doświadczonych instruktorów.
Idea wykorzystania broni pneumatycznej w szkoleniu strzeleckim nie jest pomysłem nowym. Już w okresie międzywojennym w armiach różnych państw powszechnie stosowano broń pneumatyczną do treningu strzeleckiego.
Do podobnych systemów treningowych powrócono obecnie. Opracowane przez konstruktorów pistolety i karabinki pneumatyczne stanowią treningową wersję służbowej broni. Założeniem twórców było wykonanie broni w taki sposób, aby czynności obsługowe i nawyki strzelca były identyczne, jak w posługiwaniu się bronią bojową. Warto podkreślić, że zadanie to w pełni udało się zrealizować – a broń pneumatyczna stała się dobrym trenażerem broni bojowej nadającą się do treningu wstępnego.
Trening z wykorzystaniem broni pneumatycznej nie musi być realizowany na strzelnicy, co jest bardzo dużym ułatwieniem przy planowaniu tego typu zajęć. Może być zorganizowany w terenie z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Trening z użyciem broni treningowej nie zastąpi co prawda treningu z prawdziwą bronią palną, lecz może stanowić znakomite uzupełnienie tego treningu oraz można dzięki broni treningowej pozwolić sobie na trening praktycznie w każdym miejscu (pod warunkiem, że pociski nie będą stanowić zagrożenia dla osób postronnych) oraz o każdej porze dnia. Daje to dużo większe możliwości przy aranżacji ćwiczeń i ogranicza koszty wynajmu obiektów.

REALIZACJA ZADANIA PUBLICZNEGO
Obronność państwa i działalność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poprzez organizację przedsięwzięcia pt. „Dziś – Jutro – Pojutrze” – przygotowanie młodzieży do zawodowej służby wojskowej i służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.