Zajęcia strzeleckie w Klasie Policyjnej

W przeprowadzonym szkoleniu została wykorzystana broń pneumatyczna kaliber 6 mm ASG  (karabinki automatyczne AEG).

Idea wykorzystania broni pneumatycznej w szkoleniu strzeleckim nie jest pomysłem nowym. Już w okresie międzywojennym w armiach niemieckiej i czeskiej powszechnie stosowano broń pneumatyczną do treningu strzeleckiego. Podstawową cechą tej broni było jej maksymalne upodobnienie do broni etatowej, zarówno pod względem wymiarów jak i masy.

Do podobnych systemów treningowych powrócono obecnie. Opracowane przez konstruktorów pistolety i karabinki stanowią treningową wersję służbowej broni. Założeniem twórców było wykonanie broni w taki sposób, aby czynności obsługowe i nawyki strzelca były identyczne, jak w posługiwaniu się bronią bojową. Warto podkreślić, że zadanie to w pełni udało się zrealizować – a broń pneumatyczna stała się dobrym trenażerem broni bojowej nadającą się do treningu wstępnego.

Trening z wykorzystaniem broni pneumatycznej nie musi być realizowany na strzelnicy, co jest bardzo dużym ułatwieniem przy planowaniu tego typu zajęć. Może być zorganizowany w terenie z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Trening z użyciem broni pneumatycznej nie zastąpi co prawda treningu z prawdziwą bronią palną, lecz może stanowić znakomite uzupełnienie tego treningu oraz można dzięki broni pneumatycznej pozwolić sobie na trening praktycznie w każdym miejscu (pod warunkiem, że pociski nie będą stanowić zagrożenia dla osób postronnych) oraz o każdej porze dnia.