„Bądź bezpieczny na drodze!” – Kurs PPP w Gilowicach

Kurs odbył się w dn. 16 Listopada 2013 roku

W Polsce w wyniku wypadków drogowych rocznie ginie około 4 000 osób.
Nie bądź ofiarą! Nie bądź obojętny!

„Bądź bezpieczny na drodze!”

XXI wiek jest czasem dynamicznego rozwoju motoryzacji. Sytuacja na polskich drogach, coraz większa liczba użytkowników aut, stres związany z pracą oraz współczesna presja czasu, wpływają na zwiększoną częstotliwość kolizji i wypadków. W Polsce corocznie umiera kilka tysięcy osób tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia nie podejmują czynności ratowniczych przed przybyciem pogotowia ratunkowego.

Wyposażony w odpowiednią wiedzę i umiejętności kierowca staje się potencjalnie osobą przygotowaną do działania i pomagania innym. Często wypadki zaskakują kierowców w różnych miejscach. Dlatego ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka jest umiejętność ratowania ludzkiego życia. Kierowcy powinni dodatkowo posiadać również wiedzę z zakresu wypadków komunikacyjnych, urazów oraz bezpieczeństwa osobistego na drodze. Powinni posiadać tą wiedzę, jednak jej nie mają. Spowodowane jest to marginalizacją wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy jaka ma miejsce w naszym kraju.

Osoby dorosłe uczą się pierwszej pomocy w ramach obowiązkowych szkoleń BHP oraz na kursach prawa jazdy. O marginalizowaniu pierwszej pomocy niech świadczy fakt, że na kursach prawa jazdy zajęcia praktyczne i teoretyczne z pierwszej pomocy są prowadzone w wymiarze łącznym 4 godzin lekcyjnych.

Między innymi to jest właśnie powodem, że Polska ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w Unii Europejskiej.

CHCEMY TO ZMIENIĆ !

Celem głównym naszego projektu jest przeszkolenie 100 osób będących użytkownikami dróg z zakresu bezpieczeństwa osobistego i pierwszej pomocy przedmedycznej.

„Nie umiem udzielić pierwszej pomocy” to argument niestety często przytaczany przez świadków zdarzenia. Takie osoby w sumie chciałyby pomóc, lecz boją się to uczynić z racji niedostatecznej wiedzy i/lub umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Rozwiązanie tej sytuacji jest jedno – trzeba dokształcić kierowców.

Aby być bezpiecznym użytkownikiem ruchu drogowego wystarczy tylko przestrzegać trzech podstawowych zasad:
– potrafić przewidzieć niebezpieczeństwo;
– stosować działania zapobiegawcze;
– umieć reagować w czasie zagrożenia.

I właśnie tego chcemy nauczać na warsztatach Bezpieczeństwa Osobistego i Pierwszej Pomocy Przedmedycznej realizowanych w ramach projektu „Bądź bezpieczny na drodze!”.

WIEDZA NA WAGĘ ŻYCIA !

Bezpłatne kursy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej zrealizowane zostały w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Żywiecką Fundację Rozwoju. Na terenie Żywiecczyzny program współfinansuje firma Żywiec Zdrój.